Gospodarstwo Szkółkarskie
Lucjan i Grzegorz Kurowscy
 
24-130 Końskowola
ul. Kurowska 105
tel. +48 81 881 62 13
fax +48 81 881 69 40
 
info@kurowski.pl
www.kurowski.pl
     
     

Witamy w szkółce roślin ozdobnych!

Szkółka nasza istnieje od 1960 roku. Odznaczona została wieloma medalami i dyplomami na wystawach w kraju i za granicą. Szkółki mieszczą się na obszarze 24 ha, we wschodniej części Polski, niedaleko Lublina.

Oferowane przez nas rośliny to drzewa i krzewy liściaste i iglaste, w pojemnikach i z gruntu, formy szczepione, formy pienne oraz pnącza. Proponujemy bardzo szeroki asortyment gatunków i odmian, a rokrocznie wprowadzamy nowe, ciekawe odmiany.

Serdecznie zapraszamy do naszej szkółki, a także na stronę www.kurowski.pl

Szkółkę założyliśmy w 1960 roku na powierzchni kilkudziesięciu arów, stopniowo poszerzając o dalsze grunty dzierżawne. Początkowo uprawiane były krzewy żywopłotowe, jagodowe (agrest, porzeczki), róże, tulipany, narcyzy oraz warzywa, które szybko dawały dochód niezbędny do dalszego rozwoju. Mimo bardzo trudnych warunków ekonomicznych i ustrojowych, braku perspektyw dla prywatnych gospodarstw, udało się nam nabyć w 1964 roku działkę o powierzchni 1 ha. Rozpoczęliśmy budowę niezbędnego budynku gospodarczego, a następnie mieszkalnego, budowę linii elektrycznej, studni i instalacji nawadniającej. Stopniowo wyposażaliśmy gospodarstwo w narzędzia i maszyny, najczęściej własnej konstrukcji, które służą do dnia dzisiejszego.

Bardzo dużą uwagę poświęcaliśmy i czynimy to nadal, zakładaniu mateczników, kolekcji roślin ozdobnych. Obecnie w szkółce znajduje się ponad tysiąc gatunków i odmian. Pozwala to nam na obserwowanie i wprowadzanie do produkcji, tych najbardziej wartościowych.

W szkółce wyhodowaliśmy cztery nowe odmiany roślin ozdobnych, a kolejne są w obserwacji.

Naczelnym naszym zadaniem jest wyprodukowanie materiału o wysokiej jakości w szerokim asortymencie. Dużą wagę przywiązujemy również do sprawnej i fachowej obsługi odbiorców. Świadectwem wysokiej jakości produkowanych roślin jest kilkadziesiąt dyplomów, medali i pucharów, które otrzymaliśmy za zajęcie czołowych miejsc na wystawach krajowych i zagranicznych. O wysokiej jakości świadczy również fakt eksportu, od ponad 30 lat, na bardzo wymagające rynki zachodnie (Szwecja, Norwegia, Dania i inne, łącznie 14 krajów). W latach 70-tych ponad 60% produkcji przeznaczona była na eksport.

Lata 70-te to początek upraw pojemnikowych. Kolejne dziesięciolecie przyniosło decyzje o specjalizacji gospodarstwa, dlatego też zlikwidowaliśmy produkcję podkładek dla drzew owocowych, krzewów owocowych, cebulowych (tulipany, narcyzy), a w dalszej kolejności, z wielkim żalem krzewów róż, za które otrzymaliśmy wiele medali Złotych, Srebrnych i Brązowych Róż na wystawach krajowych.

Nieoceniony wkład w rozwój gospodarstwa miała moja żona Maria.

W gospodarstwie odbyło praktyki zawodowe kilkuset uczniów i studentów.

Na bazie gospodarstwa powstała na początku lat 90-tych szkółka roślin wrzosowatych Magdaleny (córki) i Marka Majewskich.

Od 20 lat gospodarstwo wspólnie prowadzimy z synem Grzegorzem. Inicjujemy i bierzemy udział w wielu społecznych akcjach promocji roślin, przekazując kilkadziesiąt tysięcy krzewów dla różnych instytucji, głównie szkół, w kraju i za granicą.

Obecnie dysponujemy powierzchnią 24,5 ha, w tym około 17 ha upraw pojemnikowych i około 4,5 ha w gruncie. Posiadamy tunele foliowe, mnożarki, budynki gospodarcze (chłodnie i przechowalnie), sadzarki oraz samochody przystosowane do przewozu roślin na wózkach CC. W ostatnich trzech latach, w szkółce zbudowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych utwardzonych placów i dróg. Wykonaliśmy niezależne ujęcia wody i nowoczesny system nawadniania. Dla sprawnej obsługi zorganizowaliśmy punkt sprzedaży detalicznej.

W dalszym ciągu pragniemy poszerzać i uatrakcyjniać asortyment produkowanego materiału. Wprowadzać do sprzedaży coraz większe drzewa i krzewy, odpowiednio uformowane i przygotowane, aby zaspokoić wzrastające potrzeby naszych Odbiorców.

Lucjan i Grzegorz KurowscyLucjan i Grzegorz KurowscyLucjan i Grzegorz KurowscyLucjan i Grzegorz KurowscyLucjan i Grzegorz Kurowscy
Rośliny liściaste KATALOG Rośliny iglaste

Pnącza
Rośliny o barwnej korze
Rośliny o barwnych liściach
Rośliny cieniolubne
Rośliny o dekoracyjnych owocach
Rośliny o dwubarwnych - pstrych liściach
Rośliny karłowe
Rośliny kwaśnolubne
Rośliny okrywowe
Rośliny o pędach - gałęziach zwisających
Rośliny płożące
Rośliny zimozielone
Rośliny żywopłotowe

Ilex meserveae 'Blue Girl'Thuja occidentalis 'Teddy'

Rośliny o dekoracyjnych owocach (szyszkach)
Rośliny o dwubarwnym, pstrym ulistnieniu
Rośliny karłowe
Rośliny okrywowe
Rośliny o pędach - gałęziach zwisających
Rośliny płożące
Rośliny o pokroju kolumnowym
Rośliny o pokroju kulistym
Rośliny znoszące zacienienie
Rośliny żywopłotowe

 
POLTURIZM визы в Польше